Hodowla

Hodowla

Klacze

Hodowlę koni zapoczątkowała Suzi (na zdjęciu po prawej) – trzyletnia wówczas, ciemno-gniada klacz, która urodziła cztery źrebaki. Pierwsza była Eska, następnie Szaman, Suma i Skarlet. Suzi do towarzystwa dokupiliśmy srokatą kobyłkę – Kiwi. Kiwi dała nam dwie klacze. Jedna nazywa się Kamara, a druga Kamionka (na zdjęciu poniżej). Kamionka już urodziła klaczkę – Kamdża i ogierka – Kingsland. Następnie zakupiliśmy klacz – Etna, która okazała się źrebna i u nas wydała na świat ogierka – Egzamin.

Kolejne zwierze, które przybyło do Jarużyna to czternastoletni, siwy, piękny ogier Machandel. Ten niemiecki, trakeński koń profesor był także licencjonowanym ogierem. W związku z tym przyjeżdżały do niego klacze i rodziły się pierwsze źrebaki, bardzo urodziwe. Czternastoletnia klacz Czarka, którą kupiliśmy typowo do hodowli, była zaźrebiona i dała nam, w 2005 roku, klacz sportową – Czujna, po ogierze Kleon. Czujna startuje w zawodach do klasy N i już urodziła Clever Lady – po ogierze Landor. Claver Lady została sprzedana we Francji na aukcji.

W 2006 roku kupiliśmy temperamentną, ośmioletnią kobyłę Dilejt. W 2010 roku Dilejt urodziła ogierka Dilando. Jej dziećmi są także córki: Donna i Diuna oraz syn Dilmar. W tym samym czasie nabyliśmy również klacz Samba, której synem jest – Szeridan i Soplica. Cytia urodziła przepięknego, zarówno w skokch jak i w ruchu ogiera – Cleaver Boy – syna po Landor. Gdy w 2009 roku przybyła na ponowne krycie, z młodziutkim ośmiodniowym źrebakiem, odkupiliśmy ją i już u nas urodziła Catch Me w 2010 roku.
Figa od zdolnej Fantazji (Zawody Ogólnopolskie) po Grand Amur, urodzona 2006 roku i startuje w zawodach do klasy N pod Danielem Zielińskim.

Armenia klacz urodzona w 2007 roku, po Landor, skacze w zawodach do klasy N. Jej właścicielką została Patrycja Nowakowska
Montana to trakeńska, kalibrowa kobyła startująca w zawodach do klasy N, która dała nam dwa źrebaki: siwą klacz –Machonia po Machandel i ogierka – Moncheri po Landor. Obecnie nie przebywa już w naszej stajni.

Ogiery

W 2006 nabyliśmy jeszcze ogiera Landor, który w 2007 szedł finały Mistrzostw Polski Siedmiolatków. Niestety nie przebywa już w naszej stajni. Obecnie przekazuje swoje cechy potomstwu w woj. wielkopolskim. W tym samym roku dokupiliśmy małopolskiego ogiera – Mariot (na zdjęciu po prawej) od klaczy – Markiza, po ogierze Top Gun.

Mariot swoją karierę sportową rozpoczął od startów na WTWK w Partynice. Jako czterolatek ukończył ZT w Bogusławicach, w którym zwrócił uwagę swoimi predyspozycjami do skoków 114/104/123.

Jego ojciec Top Gun zapoczątkował swoją karierę w rodzimej Francji. Po sprowadzeniu do Polski uzyskał wiele wspaniałych wyników sportowych pod swoim jeźdźcem Andrzejem Głoskowskim. Był uczestnikiem najważniejszych imprez w Polsce, również rangi międzynarodowej.

Ogier Mariot jest to kalibrowy angloarab z bardzo wysokim dolewem pełnej krwi, urodziwy, zrównoważony psychicznie, bardzo dobrze ruszający się z doskonałą techniką skoku, dzielny, przekazujący te wszystkie cechy swojemu potomstwu, co świadczy o wysokiej klasie.
Startował w konkursach klasy C i Małej Rundy na zawodach ogólnopolskich.
W 2014 roku został sprzedany a jego nowa właścicielka odwiedza naszą stajnię starując na Mariocie w organizowanych przez nas zawodach w skokach przez przeszkody.

Kujawsko-Pomorska Wystawa Młodzieży Hodowlanej

Ponadto na terenie stadniny co roku odbywa się Kujawsko-Pomorska Wystawa Młodzieży Hodowlanej. Podczas jednej z nich, która miała miejsce 8 i 9 września 2012 roku, dwuletnia wtedy klacz BIBISI sp (Calato Kama holst – Bogini sp po Marcus KWPN) została jednogłośnie uznana przez jurorów “Best in show” VIII Kujawsko – Pomorskiego Przeglądu Młodzieży Hodowlanej. Natomiast w konkursie skoków luzem w stawce “odleciał” FLY AWAY wlkp (Landor old – Finezja wlkp po Grand de la Cour han).

Na zdjęciu Dilando – ogierek z naszej stajni.
Wszystkich zainteresowanych wystawami – zapraszamy.